Leki nasenne. Jak działają, czy wymagają recepty i czy są bezpieczne?

0

Leki nasenne obok suplementów diety to często wybierane produkty, których zadaniem jest wspomaganie leczenia zaburzeń snu. Ich podstawowe działanie sprowadza się do ułatwienia zasypiania, jednak leki często wykazują również właściwości relaksujące i uspokajające. Stosowanie niektórych leków nasennych wymaga konsultacji z lekarzem i recepty. Jednak istnieje wiele rodzajów tabletek nasennych, które bez problemu kupimy bez recepty. W niniejszym artykule przyjrzymy się niektórym z preparatów dostępnych na naszym rynku. Jak działają? Czy są bezpieczne,czy powodują skutki uboczne i czy mogą uzależniać?

Szukasz skutecznych  i bezpiecznych tabletek na bezsenność? Wypróbuj Melatolin Plus!

Leki nasenne bez recepty

W większości aptek znajdziemy sporą ilość leków nasennych bez recepty. Często są to preparaty w melatoniną lub zawierające składniki ziołowe. Przeznaczone są one do stosowania przez niedługi czas.

Popularne leki nasenne dostępne bez recepty:

Najpopularniejszym w wymienionych jest Melatonina LEK-AM. Produkt występuje w 3 różnych dawkach: 1 mg, 3 mg oraz 5 mg. Preparat stosowany jest jako wsparcie w leczeniu zaburzeń snu.

Melatonina LEK-AM zaczyna działać już po spożyciu pierwszej tabletki, jednak maksymalne efekty uwidaczniają się po kilku tygodniach regularnego stosowania preparatu.

Czym jest melatonina?

Jest to organiczny związek chemiczny powstający w ośrodkowym układzie nerwowym. Za jego produkcję odpowiada szyszynka – jeden z gruczołów usytuowany w mózgu. Melatonina nazywana jest także hormonem snu, gdyż potrafi ona regulować cykl dobowy organizmu. Dzięki temu organizm sam dostosowuje fazy snu oraz ich długość. Melatonina LEK-AM to tabletki nasenne w składzie których znajduje się syntetyczny odpowiednik melatoniny produkowanej przez szyszynkę.

Jak działają leki nasenne z melatoniną?

Pierwsze efekty stosowania tabletek z melatoniną widoczne są już po pierwszej dawce. Pacjenci jednak maksymalne i najlepsze efekty obserwują po ok. 2 tygodniach regularnego przyjmowania leku. Wyroby lecznicze z zawartością melatoniny pozwalają przywrócić fizjologiczny sen. Melatonina ma także działanie chronobiologiczne. Oznacza to, że przyczynia się do uregulowania zegara organizmu do zmian w oświetleniu oraz długości dnia i nocy. Dodatkowo melatonina może wykazywać działanie termoregulacyjne.

Działanie melatoniny:

 • poprawia jakość snu,
 • zapewnia głęboki i regeneracyjny sen,
 • ułatwia zasypianie,
 • minimalizuje liczbę przebudzeń w trakcie snu,
 • przyspiesza zasypianie po nocnym wybudzeniu,
 • przywraca fizjologiczny sen.

Leki nasenne na receptę

Typowe leki dostępne na receptę często zawierają substancję czynną – zolpidem. Ich stosowanie wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem oraz przepisania recepty. Tylko i wyłącznie lekarz może zadecydować o stosowaniu danego leku w kierunku leczenia bezsenności. Nie należy kupować leków nasennych na receptę przez internet ze źródeł niewiadomego pochodzenia. Takie działanie może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

melatonina na sen

Zolpidem w leczeniu bezsenności

Zolpidem to substancja czynna o działaniu nasennym oraz uspokajającym. Występuje pod postacią przykładowych wyrobów leczniczych:

 • Zolpidem,
 • Zolpic,
 • Stilnox.

Zolpidem to tabletki nasenne na receptę przeznaczone do stosowania w krótkotrwałym leczeniu bezsenności. Lek ten ułatwia zasypianie, przyczynia się do wydłużenia czasu snu, przeciwdziała przedwczesnemu przebudzeniu oraz minimalizuje liczbę przebudzeń w trakcie snu. Leki zawierające w składzie substancję czynną zolpidem działają przez ok. 7-8 godzin od momentu przyjęcia, dlatego wielu pacjentów odbiera je jako skuteczne. Produkt stosowany zgodnie z zalecaniami lekarskimi nie powinien powodować efektów ubocznych.

Ale…

Z uwagi na to, że produkt przyjmowany zgodnie z zaleceniem nie powoduje efektów ubocznych i spełnia swe założenia, pacjenci sięgają po ten środek bardzo często. Istotne jest zrozumienie przez pacjenta, że zolpidem przeznaczony jest wyłącznie do krótkotrwałego stosowania. Ignorowanie tego faktu może przyczynić się do powstania uzależnienia.
Lekarze najczęściej przepisują leki nasenne zawierające zolpidem na ok. miesiąc. Po tym czasie dawkowanie powinno być zmniejszane aż do całkowitego odstawienia leku.

Dlaczego preparaty zawierające zolpidem powinny być stosowane krótkotrwale?

 • Przyczyniają się do wystąpienia uzależnień.
 • Długotrwałe stosowanie prowadzi do wykształcenia się tolerancji na zolpidem. Z biegiem czasu konieczne jest stosowanie coraz większej dawki leku, by odczuć pożądane efekty.

Szczegółowe informacje o środkach ostrożności, możliwych interakcjach, przeciwwskazaniach oraz ewentualnych skutkach ubocznych dostępne są w ulotce leku.

Inne leki nasenne dostępne na receptę to benzodiazepiny. Przepisywane są one tylko przez lekarzy specjalistów i ich stosowanie na własną rękę bez konsultacji lekarskiej może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Inne leki nasenne na receptę:

 • Hydroksyzyna – lek uspokajający, działa przeciwlękowo, nasennie oraz przeciwhistaminowo.
 • Relanium – lek ułatwiający zasypianie oraz działający przeciwlękowo.
 • Afobam – lek nasenny o działaniu nasennym, uspokajającym, przeciwlękowym oraz przeciwdrgawkowym.

Można również spotkać inne leki z tej grupy np. Lorafen, Diazepam, Zomiren i Xanax.

tryptofan w tabletkach

Kiedy leki nasenne są skuteczne?

Tabletki nasenne wykazują wysoką skuteczność w sytuacji, gdy stosowane są jedynie przez kroki czas. Leki na bezsenność pomocne są w szczególności u osób, które narażone są krótkotrwały stres, niewyspanie lub zmęczenie związane z podróżą i zmianą stref czasowych. Pacjent, który sięga po leki nasenne musi być świadom, iż długotrwałe stosowanie tabletek na sen przyczynia się zmniejszenia skuteczności działania leku i wykształcenia się tolerancji na substancję czynną.

Optymalną dawkę leku, częstość oraz długość stosowania ustala lekarz. Niestety zdarza się, że specjaliści często pod wpływem presji wywieranej przez pacjenta przepisują tabletki nasenne na dłuższy czas. Ważne jest, aby lekarz poinformował i uświadomił pacjenta o skautkach ubocznych stosowania leków nasennych oraz możliwości uzależnienia się.

Jak przyjmować leki nasenne?

Zazwyczaj dawkowanie sprowadza się do przyjmowania jednej tabletki przed snem. Dawkowanie leku zawsze ustala lekarz przepisujący dany lek. Szczegółowe informacje dotyczące stosowania leku oraz dawek zawarte są w ulotce wyrobu. Należy pamiętać, aby tabletki zostały przyjęte w odpowiednim czasie przed planowanym snem.

Leki nasenne – skutki uboczne

Niektóre z tabletek nasennych na receptę mogą powodować nietypowe działania niepożądane, dlatego ważne jest, aby pacjent dopytał lekarza o możliwe efekty uboczne. Ponadto przed zastosowaniem leku należy przeczytać instrukcję, w której wymienione są wszystkie możliwe do wystąpienia działania niepożądane, przeciwwskazania oraz interakcje.

Skutki uboczne stosowania leków nasennych:

 • zawroty głowy,
 • bóle głowy,
 • bóle brzucha,
 • biegunka lub zaparcia, nudności, zgaga oraz inne problemy żołądkowo-jelitowe,
 • uczucie suchości ust lub gardła,
 • nadmierna senność,
 • niezwykłe sny,
 • problemy z koncentracją, zapamiętywaniem oraz uczeniem się,
 • trudności w utrzymaniu równowagi,
 • reakcje alergiczne,
 • zespół abstynencyjny wynikający z odstawienia leków nasennych,
 • przedawkowanie,
 • śmierć,
 • parasomnia – zaburzenia ujawniające się w trakcie snu lub wybudzania. Parasomnia polega na występowaniu nieprawidłowych lub niepożądanych zachowań.

Efekty przedawkowania leków nasennych

Niektóre z leków nasennych zawierające substancję czynną zolpidem mogą powodować ekstremalne efekty uboczne. Do najsilniejszych wyrobów leczniczych należą Edluar oraz Ambien. Leki te niewłaściwie stosowane mogą prowadzić także do przedawkowania.

Objawy przedawkowania leków nasennych:

 • senność,
 • płytki oddech,
 • spowolnione bicie serca,
 • śpiączka.

Leki nasenne – interakcje

Stosowanie leków nasennych z alkoholem jest zagrożeniem dla zdrowia lub życia. Alkohol może spotęgować uspokajające działanie tabletek nasennych. Co gorsze – takie połączenie może przyczyniać się do uszkodzenia narządów wewnętrznych zwiększając ryzyko przedawkowania lub śmierci.

W trakcie stosowania niektórych tabletek na sen nie należy także spożywać grejpfrutów oraz pić soku grejpfrutowego. Sok zawarty w owocu przyczynia się do zwiększenia wchłaniania leku do krwiobiegu, co sprawia, że substancje zawarte w tabletkach na dłużej utrzymują się w organizmie. To z kolei może powodować nadmierną sedację.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak działają leki nasenne. Materiał ten ma wyłącznie charakter informacyjny i na jego podstawie nie należy podejmować prób diagnozowania czy leczenia. Pamiętaj, że zaburzenia snu to problem, którego nie należy bagatelizować, dlatego – w przypadku jego wystąpienia – skontaktuj się ze swoim lekarzem. Specjalista zamiast stosowania tabletek nasennych może wdrożyć inne leczenie np. terapię poznawczo-behawioralną, która – według uczonych – jest skuteczniejsza w leczeniu bezsenności i przynosi lepsze długoterminowe efekty.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here